Steamboat Springs InvitationalSteamboat Springs, CO
4/30/2022

< Back

Men's 100 Meters Results

! Records-All Classifications 10.27 Bozmans, Raymond Ft. Collins HS 2012 Dakota Ridge Invite

Finals

PL JD # Athlete Team Time Wind Pts HPL
1 38 BATE, Brandon Liberty Common High School 11.25 +0.2 10 6 (1)
2 65 PROST, Connor Steamboat Springs High School 11.55 +0.2 8 6 (2)
3 54 HOWELL, Wyatt West Grand High School 11.86 +0.2 6 6 (3)
4 51 GONZALES, Cameron North Park High School 11.89 +0.2 5 6 (4)
5 37 ARCHAMBAULT, Jackson Summit High School 12.09 +0.2 4 6 (5)
6 76 VALLES, Jordy Little Snake River High School 12.15 -0.4 3 5 (1)
7 81 WOLF, Casey Steamboat Springs High School 12.24 -0.4 2 5 (2)
8 58 KIBLER-FULK, Chance Steamboat Springs High School 12.25 -0.4 1 5 (3)
9 56 JAMES, Brayden West Grand High School 12.27 +0.2   6 (6)
10 40 CHEATHAM, Cale Little Snake River High School 12.30 +0.2   6 (7)
11 74 STAFFORD, Jack Summit High School 12.31 +0.2   6 (8)
12 63 OLSON, Luke Steamboat Springs High School 12.39 -1.8   1 (1)
13 71 SESSIONS, Hunter North Park High School 12.42 -0.4   5 (4)
14 77 WEBSTER, Olin Steamboat Springs High School 12.57 -1.8   4 (1)
15 45 DAVENPORT, Sean Steamboat Springs High School 12.61 -0.4   5 (5)
16 64 PILLANS, Rance Aspen High School 12.67 -1.8   4 (2)
17 50 GERARDI, William Aspen High School 12.68 -1.8   4 (3)
18 43 CRANDALL, Evan West Grand High School 12.71 -0.4   5 (6)
19 41 CHEEK, Michael Summit High School 12.77 -2.2   3 (1)
19 53 HAGNEY, Tommy Steamboat Springs High School 12.77 -0.4   5 (7)
21 44 CRUM, Makeon North Park High School 12.82 -1.8   4 (4)
21 39 BEAUMONT, David Battle Mountain High School 12.82 -0.4   5 (8)
23 75 THOMPSON, Bridger Aspen High School 12.86 -1.8   4 (5)
24 82 WOLF, Matthias Steamboat Springs High School 13.07 -1.8   1 (2)
25 61 MOON, Eli Steamboat Springs High School 13.15 -1.8   1 (3)
26 73 SMITH, Joey Summit High School 13.24 -1.8   4 (6)
27 62 MORRISEY, Treymon Aspen High School 13.31 -1.8   4 (7)
28 52 GROGAN, Bodie Aspen High School 13.37 -1.8   4 (8)
29 48 ERICKSON, Clay Little Snake River High School 13.38 -1.8   1 (4)
30 42 COZZENS, Bridger Little Snake River High School 13.55 -2.2   3 (2)
31 78 WHALEY, Logan Soroco High School 13.62 -2.2   3 (3)
32 66 RABESA, Jacen Steamboat Springs High School 13.64 -1.8   1 (5)
33 80 WILLIAMS, Rennick Battle Mountain High School 13.67 -2.2   3 (4)
34 46 DERNING, Clark Steamboat Springs High School 13.71 -2.2   3 (5)
35 67 REYES, Chris North Park High School 13.79 -2.2   3 (6)
36 59 LINDQUIST, Parker Steamboat Springs High School 13.93 -1.8   1 (6)
37 79 WILLIAMS, Landon West Grand High School 14.07 -1.4   2 (1)
38 68 RODRIGUEZ, Kenner Little Snake River High School 14.24 -1.4   2 (2)
39 72 SLOWEY, George Steamboat Springs High School 14.28 -1.4   2 (3)
40 57 JONES, Hunter Little Snake River High School 14.33 -2.2   3 (7)
41 35 AGUILAR-PINEIRO, Esteban West Grand High School 14.42 -2.2   3 (8)
42 47 DISMUKE, Henry Steamboat Springs High School 14.56 -1.4   2 (4)
43 55 JACKSON, Gavin West Grand High School 16.32 -1.4   2 (5)
44 70 RUSSELL, Luka Steamboat Springs High School 17.30 -1.8   1 (7)
36 ALVAREZ, Christian Battle Mountain High School DNS -1.8  
49 FISH, Ryan Battle Mountain High School DNS -1.4  
60 MCCOMMONS, Caden Battle Mountain High School DNS -1.4  
69 RUIZ, Edgar Battle Mountain High School DNS -1.4  

Finals Section: 1

Wind: -1.8

HPL JD # Athlete Team Time Pts
1 63 OLSON, Luke Steamboat Springs High School12.39  
2 82 WOLF, Matthias Steamboat Springs High School13.07  
3 61 MOON, Eli Steamboat Springs High School13.15  
4 48 ERICKSON, Clay Little Snake River High School13.38  
5 66 RABESA, Jacen Steamboat Springs High School13.64  
6 59 LINDQUIST, Parker Steamboat Springs High School13.93  
7 70 RUSSELL, Luka Steamboat Springs High School17.30  
36 ALVAREZ, Christian Battle Mountain High SchoolDNS  


Finals Section: 2

Wind: -1.4

HPL JD # Athlete Team Time Pts
1 79 WILLIAMS, Landon West Grand High School14.07  
2 68 RODRIGUEZ, Kenner Little Snake River High School14.24  
3 72 SLOWEY, George Steamboat Springs High School14.28  
4 47 DISMUKE, Henry Steamboat Springs High School14.56  
5 55 JACKSON, Gavin West Grand High School16.32  
49 FISH, Ryan Battle Mountain High SchoolDNS  
60 MCCOMMONS, Caden Battle Mountain High SchoolDNS  
69 RUIZ, Edgar Battle Mountain High SchoolDNS  


Finals Section: 3

Wind: -2.2

HPL JD # Athlete Team Time Pts
1 41 CHEEK, Michael Summit High School12.77  
2 42 COZZENS, Bridger Little Snake River High School13.55  
3 78 WHALEY, Logan Soroco High School13.62  
4 80 WILLIAMS, Rennick Battle Mountain High School13.67  
5 46 DERNING, Clark Steamboat Springs High School13.71  
6 67 REYES, Chris North Park High School13.79  
7 57 JONES, Hunter Little Snake River High School14.33  
8 35 AGUILAR-PINEIRO, Esteban West Grand High School14.42  


Finals Section: 4

Wind: -1.8

HPL JD # Athlete Team Time Pts
1 77 WEBSTER, Olin Steamboat Springs High School12.57  
2 64 PILLANS, Rance Aspen High School12.67  
3 50 GERARDI, William Aspen High School12.68  
4 44 CRUM, Makeon North Park High School12.82  
5 75 THOMPSON, Bridger Aspen High School12.86  
6 73 SMITH, Joey Summit High School13.24  
7 62 MORRISEY, Treymon Aspen High School13.31  
8 52 GROGAN, Bodie Aspen High School13.37  


Finals Section: 5

Wind: -0.4

HPL JD # Athlete Team Time Pts
1 76 VALLES, Jordy Little Snake River High School12.15 3
2 81 WOLF, Casey Steamboat Springs High School12.24 2
3 58 KIBLER-FULK, Chance Steamboat Springs High School12.25 1
4 71 SESSIONS, Hunter North Park High School12.42  
5 45 DAVENPORT, Sean Steamboat Springs High School12.61  
6 43 CRANDALL, Evan West Grand High School12.71  
7 53 HAGNEY, Tommy Steamboat Springs High School12.77  
8 39 BEAUMONT, David Battle Mountain High School12.82  


Finals Section: 6

Wind: +0.2

HPL JD # Athlete Team Time Pts
1 38 BATE, Brandon Liberty Common High School11.25 10
2 65 PROST, Connor Steamboat Springs High School11.55 8
3 54 HOWELL, Wyatt West Grand High School11.86 6
4 51 GONZALES, Cameron North Park High School11.89 5
5 37 ARCHAMBAULT, Jackson Summit High School12.09 4
6 56 JAMES, Brayden West Grand High School12.27  
7 40 CHEATHAM, Cale Little Snake River High School12.30  
8 74 STAFFORD, Jack Summit High School12.31