Advancement: Heat Winners and the Next Fastest Times
! | BHWC | 8.20 | Rhodeback, Erich | Mount Vernon Nazarene | 1/28/2023 | |
* | Muskie Meet #3 | 8.12 | Erich Rhodeback | Mount Vernon Nazarene | 1/28/2023 | BHWC |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed |
---|---|---|---|---|
1 | Akeem Mustapha | FR | Point Park | 8.82 |
2 | Tyrese Barker | JR | Ohio Northern | 8.73 |
3 | Connor Williams | JR | Mount Vernon Nazarene | 8.60 |
4 | Mikhi Anderson | JR | West Liberty | 8.12 |
5 | Ryan Irwin | SO | Muskingum | 8.55 |
6 | Aaron Kupfner | JR | Glenville St. | 8.71 |
7 | Connor Domke | FR | Chatham | 8.80 |
8 | Izaac Swope | FR | Otterbein | 8.83 |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Stout | SR | West Liberty | 11.89 | Mountain East Conference Indoor Track & Field Championships (2/17/2023) |
2 | Cooper Bell | FR | Muskingum | 9.13 | Muskie Meet #2 (1/20/2024) |
3 | Akeem Mustapha | FR | Point Park | 8.73 | Marshall Alumni Classic (1/13/2024) |
4 | Tyrese Barker | JR | Ohio Northern | 8.34 | 2023 Oiler Opener & Multi (11/30/2023) |
5 | Connor Williams | JR | Mount Vernon Nazarene | 8.40 | Ashland Invitational (1/20/2024) |
6 | Connor Domke | FR | Chatham | 8.79 | Muskie Meet #2 (1/20/2024) |
7 | Jack Craigo | FR | Otterbein | 9.21 | Otterbein Invite (1/20/2024) |
8 | Xavier Tolliver | FR | Point Park | NT |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jacob Huffman | FR | West Liberty | 10.22 | 2023 YSU Indoor Track and Field Icebreaker (12/01/2023) |
2 | Carter Byers | FR | Ohio Northern | 9.09 | Larry Cole Invitational- 2024 (1/19/2024) |
3 | Kai Herbert | SR | Waynesburg | 8.72 | Presidents AC Indoor Track & Field Championships (2/24/2022) |
4 | Kanye Mills | FR | Point Park | 8.29 | Ashland Invitational (1/20/2024) |
5 | Aaron Kupfner | JR | Glenville St. | 8.45 | Muskie Meet #1 (1/13/2024) |
6 | George Donovic | SO | West Liberty | 8.85 | Ashland Invitational (1/20/2024) |
7 | Cameron Smart | FR | Otterbein | 9.32 | Otterbein Invite (1/20/2024) |
8 | John Ashton | FR | WVU Tech | NT |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | AJ Cherico | FR | West Liberty | 9.65 | 2023 YSU Indoor Track and Field Icebreaker (12/01/2023) |
2 | Marlon Moore | SO | Glenville St. | 9.03 | Ashland-Jud Logan Light Giver Open (2/03/2023) |
3 | Micah Nowlin | JR | Carnegie Mellon | 8.72 | UAA Indoor Track & Field Championships (2/25/2023) |
5 | Ryan Irwin | SO | Muskingum | 8.45 | 10th Annual Spartan Holiday Classic (12/02/2023) |
6 | Charles Miller | FR | Ohio Northern | 8.92 | Larry Cole Invitational- 2024 (1/19/2024) |
7 | Shane Anderson | FR | West Liberty | 9.34 | 2023 YSU Indoor Track and Field Icebreaker (12/01/2023) |
8 | Simon Inthavone | FR | Bluffton | NT |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ares Pasion | FR | Otterbein | 9.40 | Otterbein Invite (1/20/2024) |
2 | Jonah Hartman | SR | Point Park | 9.02 | RSC Indoor Championships (2/18/2023) |
3 | Izaac Swope | FR | Otterbein | 8.69 | Otterbein Invite (1/20/2024) |
4 | Mikhi Anderson | JR | West Liberty | 8.00 | Ashland Invitational (1/20/2024) |
5 | Damir Lomax | SR | Point Park | 8.51 | River States Conference Indoor Track & Field Championships (2/19/2022) |
6 | Shamar Brittman | JR | Otterbein | 8.93 | Otterbein Invite (1/20/2024) |
7 | Ja'Ce Nutt | JR | Bluffton | 9.37 | Larry Cole Invitational- 2024 (1/19/2024) |