! | BHWC | 4:24.43 | Kevin Arseneaux | Geneva | 1/14/2023 | |
* | Muskie Meet #3 | 4:27.10 | Cameron Christopher | Otterbein | 1/28/2023 | BHWC |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Parker Graf | SO | Muskingum | 5:14.29 | Otterbein Twilight (4/21/2023) |
2 | Ryan Chluda | SO | University of Dayton Run Club | 5:15.00 | |
3 | Andrew Thomson | FR | Ohio Northern | 5:15.00 | |
4 | Patrick Sableski | SO | University of Dayton Run Club | 5:15.00 | |
5 | Jacob Soyars | SO | Bethany (W.V.) | 5:22.81 | PAC Indoor Track & Field Championships (2/23/2023) |
6 | Jesse Cook | SR | Waynesburg | 5:28.14 | PAC Indoor Track & Field Championships (2/23/2023) |
7 | Ian Butner | SO | University of Dayton Run Club | 5:30.00 | |
8 | Micah Dodson | FR | Bluffton | 5:35.40 | Larry Cole Invitational- 2024 (1/19/2024) |
9 | Nathan Shrewsbury | FR | WVU Tech | 6:30.75 | Marshall Alumni Classic (1/13/2024) |
10 | Kaeden Fairfax | Unattached | NT | ||
11 | Devan Lawson | JR | Glenville St. | NT | |
12 | Tyler Davis | SO | West Liberty | 5:05.07 | 2023 YSU Indoor Track and Field Icebreaker (12/01/2023) |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Christopher Ruetschle | University of Dayton Run Club | 4:50.00 | ||
2 | Evan Radecki | JR | Otterbein | 4:51.61 | Joe Banks Invitational- 2022 (1/29/2022) |
3 | Ryan Cawley | SO | St. Vincent (Pa.) | 4:54.30 | PAC Indoor Track & Field Championships (2/23/2023) |
4 | Brandon Rommell | Unattached | 4:55.00 | ||
5 | Isaac Slater | JR | Glenville St. | 4:56.62 | Muskie Meet #1 (1/13/2024) |
6 | Michael Drazga | JR | St. Vincent (Pa.) | 4:57.09 | PAC Indoor Track & Field Championships (2/23/2023) |
7 | Justin Pate | JR | Ohio Northern | 4:57.15 | Polar Bear Final Qualifier- 2023 (3/03/2023) |
8 | Daniel Kargol | FR | Glenville St. | 4:57.64 | Muskie Meet #1 (1/13/2024) |
9 | Adam Davis | SR | Glenville St. | 4:58.12 | Marietta Open (1/14/2022) |
10 | Jarrod Roudebush | SO | Bluffton | 4:58.78 | Larry Cole Invitational- 2024 (1/19/2024) |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Matthew Thomas | SO | St. Vincent (Pa.) | 4:42.00 | |
2 | Donovan Brown | JR | Ohio Northern | 4:42.56 | Wittenberg Collegiate Invite (2/18/2023) |
3 | Drew Osler | SO | Otterbein | 4:43.59 | Muskie Meet #3 (1/28/2023) |
4 | Michael Gray | SR | Otterbein | 4:43.79 | Otterbein Twilight (4/21/2023) |
5 | Garrett Gemmaka | SR | Mount Vernon Nazarene | 4:45.00 | |
6 | Elijah Northrop | FR | WVU Tech | 4:45.00 | ran a 9:32 3k 2 weeks ago |
7 | Ethan Ly | SR | Bluffton | 4:45.00 | |
8 | Brady Sundin | SO | St. Vincent (Pa.) | 4:47.00 | |
9 | Ben Stanhope | SR | Otterbein | 4:48.15 | |
10 | Hayden Mink | Unattached | 4:50.00 | ||
11 | Austin Bias | Unattached | 4:50.00 |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Aiden Jackson | JR | St. Vincent (Pa.) | 4:32.84 | PAC Indoor Track & Field Championships (2/23/2023) |
2 | Jonathan Backus | SR | Mount Vernon Nazarene | 4:33.53 | CapFam Alumni Meet (1/13/2024) |
3 | Jacob Rzempoluch | JR | St. Vincent (Pa.) | 4:35.00 | |
4 | Christopher Pinnick | SR | Otterbein | 4:38.00 | |
5 | Gabe Ebersole | SO | Point Park | 4:38.25 | RSC Indoor Championships (2/18/2023) |
6 | Joe Parker | FR | Ohio Northern | 4:40.00 | |
7 | Oliver Hendricks | FR | Ohio Northern | 4:40.00 | |
8 | Alex Hayden | SO | Mount Vernon Nazarene | 4:40.00 | |
9 | Adam Hellman | JR | Ohio Northern | 4:41.39 | Wittenberg Collegiate Invite (2/18/2023) |
10 | Braden Rankin | JR | St. Vincent (Pa.) | 4:41.79 | SPIRE Midwest Invitational 2024 (1/20/2024) |
11 | Owen Rair | FR | Mount Vernon Nazarene | 4:42.00 |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Aleksei Seletskiy | JR | Carnegie Mellon | 4:09.37 | Penn State Tune-Up (2/17/2023) |
2 | Colin McLaughlin | JR | Carnegie Mellon | 4:12.09 | AARTFC Indoor Track & Field Championships (3/04/2022) |
3 | Matthew Short | FR | Carnegie Mellon | 4:13.61 | 2023 YSU Indoor Track and Field Icebreaker (12/01/2023) |
4 | Eamon Brady | JR | Carnegie Mellon | 4:16.56 | |
5 | Jacob Hsu | SR | Carnegie Mellon | 4:17.50 | UAA Indoor Track & Field Championships (2/25/2023) |
6 | Ryan Massie | JR | Ohio Northern | 4:17.73 | 2023 OAC Indoor Track & Field Championships (2/24/2023) |
7 | Tim Patterson | JR | St. Vincent (Pa.) | 4:20.89 | Bison Outdoor Classic (4/14/2023) |
8 | Corey Rinehart | JR | Ohio Northern | 4:24.72 | Ashland-Jud Logan Light Giver Open (2/03/2023) |
9 | Gavin Kelly | SO | Otterbein | 4:29.48 | Otterbein Twilight (4/21/2023) |
10 | Jay Figgins | SO | Otterbein | 4:30.00 | |
11 | Garrett Miller | SR | Otterbein | 4:32.76 |