Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | LONSDALE, Jake | SR | Palm Beach Atlantic | 4:00.64 | Tampa Track Classic |
2 | SUMMA, Wondu | SO | Franklin Pierce | 3:52.00 | |
3 | WEILER, Thomas | SO | North Florida | 3:52.50 | UF Tom Jones Invitational |
4 | O'GORMAN, Aidan | SO | North Florida | 3:48.83 | Black and Gold Invite |
5 | GUY, Alex | SO | Florida Southern | 3:55.98 | Tampa Invitational |
6 | WAGNER, Joshua | SR | Florida Southern | 3:54.15 | UCF Knights Invite |
7 | RUOCCO, Christian | FR | UNAT-Daytona State College | 3:55.00 | 3:58 at UCF meet on 3/25 |
8 | MARTINEZ, Seth | FR | North Florida | 3:57.00 | |
9 | MINORS, Dage | UNA | UNAT-Franklin Pierce | 3:48.00 | |
10 | O'BRIEN, Gavin | SO | North Florida | 3:59.00 | |
11 | CLARK, Collin | SO | Lynn | 3:59.77 | Spikes Classic |
12 | ORTIZ, Onix | SO | North Florida | 3:54.38 | ASUN Outdoor Track & Field Championships |
13 | JONES, Mason | SR | Florida Southern | 3:51.87 | Tampa Invitational |
14 | SWEATMAN, Luke | SO | Lynn | 4:00.84 | North Florida Invite |
15 | CURTIS, Mitchell | FR | UNAT-Daytona State College | 3:59.00 | |
16 | TACKLING, Justin | FR | North Florida | 4:01.00 | |
17 | BERQUIST, Colton | FR | Unattached | 4:02.87 | UCF Knights Invite |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | SILVA, Eric | JR | Lynn | 4:03.14 | Miami Hurricane Invitational |
3 | DEVOSS, Simon | FR | North Florida | 4:02.00 | |
4 | MCKENZIE, John | FR | North Florida | 4:06.00 | |
5 | DANIELE, Christopher | SR | Florida Tech | 4:10.00 | |
6 | SCHARBER, Tomoki | FR | SCAD Savannah | 4:06.00 | |
7 | CLEMENTE, Jesus | FR | UNAT-Daytona State College | 4:05.00 | |
8 | DEGREGORIO, Ryan | SR | Garden State Track Club | 4:05.00 | |
9 | DOBBS, Hunter | SO | Lynn | 4:01.37 | |
10 | YAMNITZ, Bryson | SO | Florida Southern | 4:05.48 | Embry-Riddle Invite |
11 | PHILBIN, Carson | SO | SCAD Savannah | 4:08.51 | Emory Thrills in the Hills Open |
12 | WEIMER, Aaron | SR | Nova Southeastern | 4:04.00 | at time trial |
13 | D'ALEO, Jacob | FR | Embry-Riddle | 4:07.10 | UCF Knights Invite |
14 | DONNES, John Ross | JR | Lynn | 4:08.95 | Miami Hurricane Invitational |
15 | BENSLEY, Braedon | SO | Valdosta State | 4:11.74 | UCF Knights Invite |
16 | KRAUS, Logan | SO | Valdosta State | 4:03.36 | Berry Field Day Invitational 2021 |
17 | WHEELER, Price | JR | Unattached | 4:10.00 | |
18 | PENDER, Dalton | SO | Valdosta State | 4:10.34 | UCF Knights Invite |
19 | HIBBARD, William | SO | Florida Tech | 4:05.00 | |
20 | ERGANO, Yesahk | SO | Fort Valley State | 4:12.25 | GATA Classic |
21 | KOZIK, Mitchell | SR | Florida Southern | NT | |
22 | ZIMMERMAN, Brady | SO | Florida Southern | NT |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | HAINE, Justin | Unattached | 4:13.00 | ||
2 | TANK, Ethan | FR | Flagler | 4:14.00 | |
3 | BAKER, Tyler | Unattached | 4:14.00 | ||
4 | MCGUFFIN, Chris | FR | Flagler | 4:14.72 | Tampa Distance Classic |
5 | TRAVIS, Will | JR | SCAD Savannah | 4:20.00 | |
6 | DECKER, Holden | SO | Nova Southeastern | 4:15.26 | 2021 Peach Belt Conference Track & Field Championships |
7 | BUCK, Haile | SR | Unattached | 4:14.00 | |
8 | ALLEN, Owen | SO | Florida Southern | 4:13.58 | Spikes Classic |
9 | FLORES, Chris | FR | Valdosta State | 4:17.17 | UCF Knights Invite |
10 | CANEUS, Jaylen | FR | Florida Southern | 4:14.75 | Tampa Distance Classic |
11 | KNOBL, Drew | SO | Southeastern U. | 4:16.37 | Embry-Riddle Invite |
12 | BAGBY, Alex | FR | Flagler | 4:12.55 | Tampa Distance Classic |
13 | HRUDA, Charles | FR | Embry-Riddle | 4:16.76 | ERAU First Chance Last Chance |
14 | FULLER, David | JR | SCAD Savannah | 4:17.00 | Emory Thrills in the Hills Open |
15 | AUGUSTYNOWSKI, Seth | FR | Florida Southern | 4:19.40 | Spruce Creek George Janan Invitational |
16 | HAYNES, Joseph | FR | Lynn | 4:18.00 | |
17 | WILLIAMS, Sam | JR | USC-Beaufort | 4:12.96 | Embry-Riddle Invite |
18 | VAN DER RIET, Mehari | SR | Unattached | 4:13.00 | |
19 | SEIFERT, Logan | FR | Flagler | 4:19.51 | Embry-Riddle Invite |
20 | HONEYCUTT, Haven | SO | SCAD Savannah | 4:18.84 | Emory Thrills in the Hills Open |
21 | KRUG, Cooper | FR | Lake Sumter State College | NT | |
22 | PALADINO, Zachery | FR | Unattached | NT |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | FITZGERALD, Jonathan | SO | Southeastern U. | 4:22.40 | UCF Knights Invite |
2 | MANZELLA, Daniel | FR | Unattached | 4:24.00 | |
3 | MCCORT, Caleb | SR | Florida College | 4:21.64 | Tampa Distance Classic |
4 | CARDEC, Evan | FR | Lynn | 4:31.23 | Ansin Track & Field Invitational Track Series #1 (DII) |
5 | GIBSON, Nikolas | FR | Lake Sumter State College | 4:40.23 | UCF Knights Invite |
6 | LATIMER, Kobe | FR | Jacksonville | 4:25.00 | |
7 | MAY III, Michael | JR | Nova Southeastern | 4:25.00 | coming off injury |
8 | YOCHUM, Anthony | FR | Jacksonville | 4:25.00 | |
9 | WHELAN, Anthony | JR | Flagler | 4:24.87 | Embry-Riddle Invite |
10 | ROJAS, Julio | FR | Lake Sumter State College | 4:33.72 | UCF Knights Invite |
11 | ARCINIEGAS, Nicolas | SO | Jacksonville | 4:21.00 | 2:08 800m equivalent |
12 | SMITH, Jacob | JR | SCAD Savannah | 4:29.32 | 2021 The Trojan Relays |
13 | CURRIE, Allen | SO | Nova Southeastern | 4:27.17 | Ansin Track & Field Invitational Track Series #1 (DII) |
14 | BABCOCK, Robert | SO | Palm Beach Atlantic | 4:26.03 | Tampa Track Classic |
15 | DELA CRUZ, Parks | Unattached | 4:35.00 | ||
16 | STRIKE, Cote | SR | Nova Southeastern | 4:25.64 | South Florida Collegiate Challenge Meet 1 |
17 | HERRERA, David | SR | Warner | 4:41.25 | Tampa Track Classic |
18 | RODRIGUEZ, Gabriel | FR | Florida National | 4:42.06 | STU 8 Way Meet |
19 | KIPKEMBOI, Ian | FR | Florida National | 4:55.00 | |
20 | HABER, Justin | SR | Nova Southeastern | 4:56.23 | South Florida Collegiate Challenge Championships |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | SKELTON, Tyler | FR | Lake Sumter State College | NT | |
2 | RIOS, Xavier | FR | Warner | 5:00.82 | Spring Break Invitational at IMG |
3 | CARMENATE, Cristopher | FR | Florida National | 5:34.36 | Ansin Track & Field Invitational Track Series #2 (DII) |
4 | DOSUNMU, Shammah | FR | SCAD Savannah | NT | |
5 | REYES, Jonathan | FR | UNAT-Daytona State College | NT | |
6 | DALE, Zachary | FR | Florida Southern | NT | |
9 | LEWIS, Emanuel | FR | Keiser | 4:59.19 | UCF Knights Invite |
10 | PEREZ, Christopher | FR | SCAD Savannah | NT | |
12 | FILIPOWICZ, Chris | FR | SCAD Savannah | NT | |
13 | WALLACE, Connor | FR | Palm Beach Atlantic | NT | |
14 | JOSEPH, Austin | FR | SCAD Savannah | NT | |
16 | ATKINSON, Nicholas | SO | Unattached | NT | |
17 | REDMOND, Aiden | FR | Florida Southern | NT | |
18 | WINDETT, Omario | FR | Keiser | NT | |
19 | DOEJAAREN, Sam | FR | SCAD Savannah | NT |